ارتودنسی پیشگیری

31 شهریور, 1394 توسط مدیریت0
ORTH.jpg
هدف ارتودنسی پیشگیری

درمان اولیه (که به عنوان فاز اول یا Interceptive شناخته می شود) معمولا حدود سن هشت یا نه سالگی شروع شده و مرحله دوم در حدود 11 سالگی یا بیشتر آغاز خواهد شد. هدف از درمان اولیه، اصلاح رشد فک و برخی ناهنجاری ها مانند کراس بایت است. درمان اولیه کمک می کند تا دندان های دائمی به درستی و در جایگاه مناسب خود رشد کنند.

چرا نیاز به ارتودنسی پیشگیری وجود دارد؟

ارتودنسی پیشگیری متخصص ها را قادر میسازد راهی برای شناسایی و رفع مشکلات دندان در کودکان داشته باشند، که اگر به اندازه ی کافی سریع انجام شود، از درمان های سخت و هزینه بر در آینده پیشگیری میکند.

وقتی کودک شما رشد میکند، ممکن است در هنگام یک معاینه ی معمولی توسط دندان پزشک مشکل های خاصی نمایان شوند. این مشکلات دندانی ممکن است شامل جفت بودن بیش از حد یا دور بودن دندان ها از هم، اوربیت، آندربیت، دندان اضافی، کم بودن دندان ها، اختلالات فک، دندان نابه جا و برجسته بودن دندان ها باشد، اما فقط به همین موارد محدود نمی شود. چه چیزی باعث ایجاد این نوع مشکلات میشود؟ ژنتیک، تغذیه ی ضعیف، آسیب، مکیدن شست، بهداشت ضعیف دهان و دندان و بیماری های دندان همگی میتوانند باعث شروع مشکلات مربوط به ارتودنسی شوند.

چه نوع معیار های پیشگیرانه ای استفاده میشوند؟
پاسخ این پرسش متفاوت است و وابسته به موقعیت میباشد. برای مثال، افتادن زودتر دندان آسیا ممکن است نیازمند قرار دادن یک نگه دارنده ی فضا برای پر کردن و نگه داشتن جای دندان برای دندان دائمی باشد. یک سربند که روزی 12 تا 15 ساعت بسته میشود و ممکن است بالا و پایین دندان آسیا را تراز نگه دارد.

اگر کودک شما انگشت شستش را می مکید، دستگاهی وجود دارد که میتواند ورود انگشت کودکتان به دهانش را مشکل کند و ادامه ی این عادتی که میتواند منجر به آسیب جدی شود را ناممکن سازد.

اولین جایی که از دندان دائمی ظاهر میشود، راس آن است. اگر مشکلی وجود داشت، از وسایلی میتوان استفاده کرد که این مشکل را تصحیح کند، این کار احتمالا نیاز به مراقبت های گسترده تر  و گران تر را کاهش می دهد.

چگونه می توان فهمید که کودک به ارتودنسی پیشگیری نیاز دارد یا خیر؟

هنگامی که مشکلات زیر در کودک وجود داشته باشند، نشان دهنده نیاز کودک به ارتودنسی پیشگیری است.

 • افتادن دندان های شیری زودتر یا دیرتر از موعد
 • اختلال در جویدن غذا
 • crossbites
 • تنفس دهانی
 • فشردن دندان ها روی هم
 • تکرار عادت مکیدن انگشت
 • اختلال در تکلم
 • دندان های جلو زده و بیرون زده
 • عدم تقارن صورت
 • جلوزدگی فک پایین

ضرورت ارتودنسی پیشگیری

مشکلات ارتودنسی مانند تراکم دندان ها، فضای بیش از حد بین دندان ها، مشکلات رشد فک، دندان های جلو زده و … ممکن است به ارث برده شوند و یا به دلیل آسیب های وارده به دهان و یا تکرار همیشگی عادت های غلطی که فرد دارد به وجود آیند.

اکثر کودکان تمام دندان های شیری خود را در سن 13 سالگی از دست داده اند، و در سنین نوجوانی، استخوان های فک، سخت تر شده و رشد خود را تکمیل می کنند. روش های ارتودنسی برای بزرگسالان اغلب زمان بیشتری را می گیرند و می توانند شامل کشیدن دندان و احتمالا جراحی فک باشند. بنابراین در زمان کودکی دریافت درمان ارتودنسی پیشگیری می تواند به جلوگیری از نیاز به ارتودنسی در دوران بزرگسالی و در آینده کمک نماید. کودکان نباید فرصت های طلایی درمان ارتودنسی پیشگیری را از دست بدهند.

ارتودنسی پیشگیری چه مزایایی دارد؟

 • یکی از مهم ترین مزایای ارتودنسی پیشگیری اینست که می توان جلوی پیشرفت بسیاری از ناهنجاری ها را قبل از اینکه جدی تر شوند، گرفت. برای مثال می توان به ناهنجاری های فکی اشاره کرد که در صورت عدم درمان به موقع، در بزرگسالی بسیار دشوار برطرف خواهند شد و به روش های درمانی تهاجمی مانند جراحی باید متوسل شد.
 • تمامی اختلالات گفتاری برطرف خواهد شد. زمانی که والدین متوجه می شوند فرزندشان در حین صحبت کردن با مشکل مواجه است و مشکلات فکی و دندانی دارد باید حتما نظر یک متخصص ارتودنسی را نیز جویا شوند. ارتودنسی پیشگیری می تواند به یک کودک کمک کند تا مشکلات گفتاری و تلفظی نداشته باشد.
 • سلامت و بهداشت دندان ها حفظ می شود. وقتی که دندان ها کاملا مرتب و ردیف باشند و فکین در موقعیت اصلی خود قرار گیرند، نظافت دندان ها نیز کار بسیار آسانی خواهد بود. در اینصورت دیگر هیچگونه پلاک یا ماده غذایی در فضای بین دندان ها پنهان و جمع نمی شود و پوسیدگی دندان ها به حداقل ممکن خواهد رسید.
 • اعتماد بنفس بالا و لبخندی جذاب و منحصربفرد. داشتن یک لبخند هالیوودی آرزوی هر فردیست چرا که جذابیت چهره را دوچندان می کند. اعتماد بنفس یک کودک وقتی که می خندد در حالی که دندان هایی منظم و چهره ای متقارن و نرمال دارد بالاست اما در صورت وجود مشکلات فکی و نامرتبی دندان ها معمولا افراد منزوی و گوشه گیر می شوند.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

شما میتوانید از طریق شماره های زیر برای اطلاع از وضعیت و همچنین رزرو وقت با ما در تماس باشید


تماس اورژانسی

زمان پاسخ گویی 24/7
09120670895ویزیت خانگی

زمان پاسخ گویی 24/7
22641712 021آدرس ما در

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنیدلطفاً جهت دریافت آدرس مطب، شماره همراه خود را وارد نمائید

کلیه حقوق سایت برای دکتر روشنک منتظری متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان محفوظ است.