بیهوشی کودکان

26 مهر, 1400 توسط مدیریت0
2514.jpg

توجه داشته باشید که برخی کودکان به دلایلی مانند سن کم، ناتوانی‌های جسمی و ذهنی و یا اضطراب‌های شدید و کنترل نشده، قادر به همکاری لازم برای کارهای دندانپزشکی نمی‌باشند، لذا انجام درمان‌های دندانپزشکی در مطب ممکن است برای آن‌ها خطرساز باشد.

ایجاد خاطره مثبت دندانپزشکی و حفظ سلامت روان در حال تکامل یکی از اهداف مهم در دندانپزشکی کودکان است.

به‌طوری‌که در صورت ایجاد خاطره ناخوشایند در کودکی ممکن است، کل آینده دندانپزشکی فرد تحت تأثیر قرار گیرد. لذا برای این کودکان درمان دندانپزشکی تحت شرایط بیهوشی و یا آرام بخشی توصیه می‌گردد.

دندانپزشکی تحت آرام بخشی یا سدیشن (sedation)

قابلیت ویژه ای است که با ایجاد شرایطی نظیر خوابی آرام و عمیق فرصتی مناسب را فراهم میکند تا بیماری که به صورت سرپایی قادر به دریافت خدمات دندانپزشکی نیست ، از درمان دندانپزشکی بهره مند گردد.
در این روش بیمار تحت مراقبت ویژه و حضور مداوم متخصص بیهوشی با دریافت دارو های مخصوص به خوابی عمیق فرو رفته و دندانپزشک این فرصت را دارد به درمان بیمار بپردازد.
از خصوصیات این روش تنفس بیمار بدون نیاز به دستگاه بیهوشی و کنترل مداوم وی تحت مانیتورینگ قلبی و ریوی حین درمان است. البته حساسیت اینروش همانند بیهوشی بالاست و نیاز به تبحر بالای دندانپزشک متخصص کودکان و متخصص بیهوشی دارد.

دندانپزشکی تحت بیهوشی (general anesthesia)

روشی است که بیمار تحت نظارت متخصص بیهوشی با دریافت داروهای موثر به طور کامل بیهوش شده و تنفس وی از طریق دستگاه انجام میشود.

از مزایای این روش انجام خدمات بسیار متنوع در محیطی آرام برای بیمار و دندانپزشک تحت مانیتورینگ کامل قلبی و ریوی می باشد.

دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرام بخشی (سدیشن) برای چه افرادی کاربرد دارد؟

  1. کودکانی که به علت سن کم قادر به همکاری با دندانپزشک نیستند.
  2. افراد اعم از کودک و بزرگسال که امکان درمان در مطبهای دندانپزشکی را به علت معلولیت، بیماری های خاص، اضطراب شدید و ناتوانی ندارند.
  3. مراجعین دارای ترس و اضطراب شدید در محیط های دندانپزشکی یا کودکان مبتلا به اوتیسم بیماران دارای معلولیت ویژه و یا دچار عقب افتادگی ذهنی و یا فیزیکی که قادر نیستند درمانهای معمول دندانپزشکی را دریافت کنند.
  4. بیماران مبتلا به مشکلات خاص مثل حالت تهوع شدید، آلرژی.
  5. اقدامات گسترده و درمانهای پیشرفته که به صورت سرپایی تحت بیحسی موضعی امکان پذیر نیست.

آیا بیهوشی دندانپزشکی برای کودک خطرناک نیست؟

یک جلسه مشاوره دقیق قبل از انجام کار صورت میپذیرد ،دنادنپزشک متخصص کودکان بر اساس تاریخچه ای که از کودک شما میگیرد کودک شما را در یکی از گروه ها از نظر سلامت عمومی قرار میدهد  که بر اساس همان طبقه بندی مشخص میشود کودک شما ریسک درمان تحت بیهوشی عمومی را دارد یا خیر؟
این تاریخچه شامل معاینه دقیق فیزیکی و دهانی کودک شما  و پرسجو در خصوص داروهای مصرفی و بیماری های زمینه ای می باشد. اگر کودک بیماری زمینه ای داشته باشد،توسط متخصص پزشکی مربوطه مشاوره های دقیق صورت می پذیرد مثل مشاوره قلبی ، مشاوره ریوی؛
در نهایت تمام مشاوره ها توسط متخصص بیهوشی آنالیز میشود. بنابراین با احتیاط های لازم قبل و حین بیهوشی خطری وجود ندارد. مثل متخصص بیهوشی ماهر و متخصص دندانپزشک کودکان حاذق.

آیا برای درمان تحت بیهوشی عمومی کودک بستری میشود؟
کودک معمولا نیمساعت پیش از آغاز درمان در محل حاضر میشود و یکی دو ساعت بعد از اتمام درمان که اوضاع هوشیاری و وضعیت کودک زیر نظر تیم درمانی به ثبات رسید کودک مرخص میشود

تفاوت بیهوشی  و آرام بخشی(سدیشن) چیست؟
تفاوت اصلی در داروهای مورد استفاده می باشد، اسم آرام بخشی صرفا دلیل بر بهتر بودن آن از نظر والدین نباید باشد. چرا که هر دو نیازمند حضور متخصص بیهوشی و کادر درمان متبحر و دقت بالا را دارد. در هر دو مورد مشورت با متخصص بیهوشی و مشاوره های قبل از کار انجام می پذیرد.

آیا واقعا درمان دندانپزشکی ارزش بیهوش شدن کودک را دارد؟
دندانهای شیری نقش مهمی در تغذیه و رشد کودک را دارند و از دست رفتن این دندانها می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای دندانهای دایمی بشود،  از طرفی درمان نشدن این دندانها  و یا به تعویق انداختن آن تا سنین بالاتر میتواند  منجر به آبسه و عفونتهای شدید دندانی گردد که علاوه بر درد شدید دندان می تواند به فضاهای صورتی منتشر شود  و برای کودک خطرناک بوده و او را راهی بیمارستان کند.پس اگر کودک به هر دلیلی در مطب همکاری کافی نداشته باشدبا درمان اصولی این دندانها تحت شرایط بیهوشی یا آرام بخشی از مشکلات بسیاری که میتواند کودک و خانواده را دچار دردسر کند، پیشگیری کرد.

فایده بیهوش کردن کودک برای دندانپزشکی چیست؟
تمامی درمانها در یک جلسه انجام میشودو هیچ خاطره بدی از پروسه درمان در ذهن کودک باقی نمی ماند، مهمترین هدف در دندانپزشکی کودکان ایجاد یک خاطره خوب و دید مثبت به اعمال دندانپزشکی برای کودک است.

از چه سنی دندانپزشکی تحت بیهوشی خطرناک نیست؟
در هر سنی وقتی با صلاحدید متخصص دندانپزشکی کودکان تمام ارزیابی های پزشکی و آزمایشات مورد نیاز و تمامی معاینات پیش از درمان توسط تیم درمانی انجام میشود، درمان تحت نظارت و مونیتورینگ متخصص بیهوشی و کادر اتاق عمل در مرکز کاملا مجهز انجام می پذیرد.

طول مدت زمان بیهوشی دندانپزشکی چقدر هست؟
تایم بیهوشی بستگی به تعداد دندانهای پوسیده دارد و متخصص دندانپزشکی کودکان و کادر تخصصی بیهوشی سعی میکنند در حداقل زمان ممکن تمام دندانها را درمان کنند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

شما میتوانید از طریق شماره های زیر برای اطلاع از وضعیت و همچنین رزرو وقت با ما در تماس باشید


تماس اورژانسی

زمان پاسخ گویی 24/7
09120670895ویزیت خانگی

زمان پاسخ گویی 24/7
22641712 021آدرس ما در

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنیدلطفاً جهت دریافت آدرس مطب، شماره همراه خود را وارد نمائید

کلیه حقوق سایت برای دکتر روشنک منتظری متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان محفوظ است.