ترمیم

12 شهریور, 1394 توسط مدیریت0
tarmim.jpg

پر کردن و ترمیم دندان کودکان

پر کردن دندان‌ها یکی از پرکاربردترین روش‌های ترمیم دندان است. پرکردن دندان‌ها هم بر روی دندان‌های شیری و هم بر روی دندان‌های دائمی کودکان قابل انجام است. دندان‌های کودکان ممکن است به دلایل مختلفی به پر کردن نیاز داشته باشد، مانند پوسیدگی و خرابی دندان، شکستگی دندان، عدم رشد صحیح و بی‌نظمی دندان‌ها، بعد از پروسه‌ی عصب‌کشی دندان و یا برای ترمیم دندان‌هایی که دچار تغییر رنگ شدید شده اند. (پر کردن و ترمیم دندان کودکان )

در طی جلسه‌ی معاینه، برای آشکار کردن پلاک‌های دندانی و نقاط پوسیدگی دندان‌ها از تصاویر اشعه‌ی ایکس استفاده می‌کنند و توسط تجهیزات معاینه، تمامی دندان‌ها را تک به تک مورد بررسی قرار می‌دهند. در صورتی که میزان پوسیدگی دندان خیلی پیشرفته و شدید نباشد، می‌توان آن را با پرکردن ترمیم نمود و در غیر این صورت، دندان‌ها احتمالا نیاز به درمان عصب‌کشی خواهند داشت.

 

دلایل ترمیم و پرکردن دندان کودکان

برای ترمیم کردن دندان‌ها معمولا پروسه‌ای به نام پر کردن دندان انجام می‌شود. با پر کردن دندان، سعی می‌شود که فرم و شکل دندان به حالت اولیه بازگردد و دندان مجددا کارایی قبلی خود را داشته باشد. دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند پر کردن دندان‌های شیری و دائمی کودکان ضرورت داشته باشد:

  • پوسیدگی و خرابی دندان.
  • آسیب یا ضربه خورن دندان‌ها که منجر به شکستن یا ترک خوردن دندان می‌شود.
  • وجود نقایصی در شکل‌گیری یا رشد دندان‌ها که باعث می‌شود دندان‌ها کوچک شوند و یا شکل و فرم آن‌ها نامنظم باشد.
  • عصب‌کشی دندان‌ها و درمان ریشه.
  • پالپوتومی (برداشتن قسمتی از ریشه‌ی دندان).
  • تغییر رنگ و لک شدن دندان‌ها.

 

عوارض زود از دست رفتن دندان‌های شیری

از دست رفتن پیش از موعد دندان‌های شیری موجب ایجاد عوارض متعددی مانند اختلال در تکلم ̨ کاهش توانایی جویدن غذا و از دست رفتن فضای موردنیاز برای رویش دندان‌های  دائمی می‌گردد. برطرف کردن این عوارض اغلب نیازمند درمان‌های پیچیده‌ای بوده و هزینه‌های بسیاری را به والدین تحمیل می‌نماید.

 

علت پوسیدگی دندان‌های شیری
شاید علی‌رغم توجه به رعایت برخی اصول بهداشتی، والدین با پوسیدگی دندان‌های کودکان‌شان مواجه شوند. اما علت آن چیست؟ در ادامه مواردی که در پوسیدگی دندان‌های کودکان نقش دارند را می‌خوانید:

  • مینای غیر طبیعی
  • مصرف بی‌رویه شیر شبانه
  • ریزه خواری
  • داشتن رفلاکس معده
  • شیارهای بسیار عمیق در سطح جونده
  • بزاق چسبناک یا آبکی
  • مصرف بیش از حد تنقلات و کربو هیدرات‌ها
  • نگهداری غذا در دهان
  • عدم استفاده از نخ دندان
  • محول کردن مسواک زدن به خود کودک قبل از ۶ سالگی

 

برای ترمیم دندان‌های شیری کودکان بهتر است از چه موادی استفاده شود؟

به ‌طورکلی مواد ترمیمی مورداستفاده در دندانپزشکی کودکان شامل مواد همرنگ دندان، مواد غیر همرنگ دندان (آمالگام) و روکش‌های مخصوص دندان‌های شیری می‌باشند.
هرکدام از این مواد در شرایط مخصوص به خود استفاده می‌شوند و انتخاب آن‌ها به‌طور کامل به نظر دندانپزشک بستگی دارد ̨ به‌طوری‌که باوجود زیباتر بودن ترمیم‌های رنگ دندان در بسیاری از موارد ممکن است به دلیل  نیاز به استحکام بیشتر و یا سایر شرایط دندانپزشک از روکش‌های فلزی مخصوص و یا مواد غیر همرنگ برای بازسازی دندان‌های شیری استفاده نماید.

 

ترمیم پوسیدگی دندان‌های قدامی شیری

بسیاری از والدین هنگامی برای درمان پوسیدگی دندان‌های قدامی فرزندشان مراجعه می‌نمایند که پوسیدگی به مراحل پیشرفته رسیده و مقدار قابل‌توجهی از تاج دندان ازدست‌رفته است. درصورتی‌که با مراجعه به‌موقع و منظم به دندانپزشک می‌توان در مراحل اولیه پوسیدگی ̨  این دندان‌ها را با مواد ترمیمی همرنگ دندان بازسازی کرده و لبخند زیبای کودکان را زیباتر نمود.

 

قیمت ترمیم دندان کودکان
از آنجایی که درمان‌‌های مربوط  به دندانپزشکی کودکان، اصولا دارای تعرفه‌های بالایی است، برخی افراد سود‌جو با پایین آوردن قیمت برخی خدمات، سعی در جذب بیمار دارند.

اغلب این افراد به دلیل نداشتن تجربه کافی، موجب به وجود آمدن صدمات غیر قابل جبران در دندان‌های کودکان می‌شوند. لذا مهمترین نکته در هزینه ترمیم دندان کودکان، مراجعه به بهترین دندانپزشک کودکان در تهران است.

لازم به ذکر است که اگر والدین دارای بیمه خدمات درمانی باشند می‌توانند هزینه‌ های حاصل از این ترمیم‌ ها را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

شما میتوانید از طریق شماره های زیر برای اطلاع از وضعیت و همچنین رزرو وقت با ما در تماس باشید


تماس اورژانسی

زمان پاسخ گویی 24/7
09120670895ویزیت خانگی

زمان پاسخ گویی 24/7
22641712 021آدرس ما در

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنیدلطفاً جهت دریافت آدرس مطب، شماره همراه خود را وارد نمائید

کلیه حقوق سایت برای دکتر روشنک منتظری متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان محفوظ است.